Temat:
"Z wizytą u Królowej śniegu".

Czas: 60 min.

Uczestnicy: dzieci z klas I - III

Cele:

• uczeń poznaje bohaterów baśni J. Ch. Andersena pt. "Królowa śniegu".
  • uczeń integruje się z grupą.
  • Dziecko czuje, że jest ważne w swojej grupie.
  • uczeń kształtuje zachowania aktywne.

Metody: praktycznego działania, pokaz, elementy pedagogiki zabawy,

środki dydaktyczne: baśń J. Ch. Andersena pt. "Królowa śniegu", zaproszenia - identyfikatory, śniegowe gwiazdki z papieru samoprzylepnego, kartki z zadaniami dla każdego uczestnika, kartki z konturem bałwanka dla każdego uczestnika, losy, piosenka pt. "Pada śnieg" w wykonaniu Edyty Górniak

Materiały i narzędzia: kredki, flamastry, nożyczki, klej, biała i niebieska bibuła, srebrna nitka, postać Królowej śniegu (głowa plastikowej lalki, korpus z plastikowej butelki po napoju)

Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Przebeg zajęć

- Nauczyciel przebrany za Królową śniegu (srebrna korona na głowie i krótka pelerynka z białej bibuły) wita dzieci w swoim pałacu.

- Rozdanie zaproszeń do pałacu - kolorowych gwiazdek z małą kieszonką, na których dzieci wpisują swoje imię i przyczepiają do ubrania.

- Królowa oprowadza swoich gośći po różnych komnatach

KOMNATA ZAGADEK

- Aby wejść do komnaty zagadek trzeba zaklęciem otworzyć zaczarowane wrota. Każdy z uczestników kolejno wymyśla swoje zaklęcie i głośno je wypowiada. (zaklęcie może się powtarzać) Każdy kto wejdzie do komnaty otrzymuje małą, śniegową gwiazdkę z papieru samoprzylepnego, którą chowa do swojej kieszonki na identyfikatorze - zaproszeniu.

- Wszyscy uczestnicy dostają zadania do rozwiązania (wszystkie zagadki dotyczą baśni J. Ch. Andersena pt. "Królowa śniegu"). Każdy uczestnik prezentuje swoje zadanie i rozwiązanie, reszta grupy ocenia, jeżeli odpowiedź jest prawidłowa dziecko dostaje gwiazdkę śniegową.

- Stojąc w kole każdy przedstawia za pomocą gestów ulubioną zabawę zimową, pozostali odgadują jaką. Wszystkie dzieci otrzymują gwiazdki.

KOMNATA UśMIECHU

- Ozdabiamy komnatę uśmiechniętymi bałwankami. Wchodząc, każdy otrzymuje karteczkę z konturem bałwanka, dorysowuje mu piękny uśmiech i przypina na planszę.

- Dzieci dobierają się parami. Jedna osoba z pary próbuje rozśmieszyć drugą, robiąc zabawne miny. Za wykonanie zadania każdy otrzymuje gwiazdkę.

KOMNATA BALOWA

- Dzieci wchodząc do sali losują przydział do odpowiedniej grupy.

- W grupach 3-osobowych dzieci mają za zadanie ubrać Królową śniegu na bal. Nauczyciel wyjaśnia i pokazuje jak można zrobić suknię balową. Dzieci przystrajają Królową (głowa lalki, korpus z plastikowej butelki po napoju), jej suknię ozdabiają otrzymanymi wcześniej gwiazdkami.

- Gotowe Królowe śniegu dzieci ustawiają na wcześniej przygotowanej półce.

- Zabawa przy muzyce. Przy dźwiękach piosenki "Pada śnieg" każdy tańczy według własnego pomysłu.

- Informacja zwrotna - dzieci przyklejają swoje identyfikatory do półki z Królowymi śniegu, im bardziej podobały się zajęcia, tym wyżej przyczepiają gwiazdkę.

- Zakończenie balu. Pożegnanie gości.

________________________________________________________________________________________________________

slim-krolowa

Rozwiąż ślimacznicę zaczynając od żółtego pola.image003

Ułóż z kryształków lodu napis wieczność.
Wymyśl imię dla renifera, przyjaciela Gerdy.
Narysuj koronę Królowej śniegu.

mgr Ewa Kozioł