Logo_Wolontariat

„Nie trzeba być bogatym,
aby ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi:
 można mu podarować odrobinę czasu i uwagi”

Idea wolontariatu

Wolontariat jest definiowany przez „Centrum Wolontariatu” jako świadoma i dobrowolna działalność podejmowana na rzecz innych, wykraczająca poza więzi rodzinne. Według „Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” z dnia 24 kwietnia 2003 roku, wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Wolontariat jest działaniem, które pozwala rozwijać wśród młodzieży postawę alternatywną do konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań. Jest ponadto pożyteczną formą spędzania wolnego czasu. Podejmowana wśród uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości oraz kształtuje postawę służby.

SKW w naszej szkole

rozpoczęło swoją działalność w 2018 roku. Od tego czasu uczniowie, którzy w formie pisemnej deklarują swoją wolę bycia wolontariuszem, biorą udział w różnych akcjach charytatywnych, zarówno w środowisku szkolnym, jak i lokalnym.

Co roku kilkukrotnie włączają się w następujące akcje: zbiórki żywności, zbiórki karmy dla zwierząt z pobliskich schronisk, zbiórki słodyczy i zabawek dla dzieci z domów dziecka, zbiórki artykułów dla seniorów itp.

Podejmują również wiele działań związanych z życiem szkoły: współorganizują kiermasze, pomagają w bibliotece, na stołówce szkolnej oraz w świetlicy; czytają bajki przedszkolakom.

Dbają również o dobro wspólne biorąc udział w jesiennych i wiosennych pracach porządkowych; pamiętają również o poległych bohaterach sprzątając groby oraz inne miejsca pamięci.

Nasi wolontariusze regularnie uczestniczą w spotkaniach SKW, podczas których omawiają sprawy bieżące i planują kolejne działania; współpracują z Samorządem Uczniowskim, z Zespołem ds. Promocji Zdrowia, z Biblioteką, Świetlicą oraz Przedszkolem, a także z Caritas Parafialną przy kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach.

Szkolne Koło Wolontariatu od roku szkolnego 2024/2025 ma swoje Logo, które jest jego wizytówką oraz symbolem tożsamości każdego wolontariusza, będącego uczniem naszej szkoły.

Działania Koła Wolontariatu

Bajki czytane przez starszych kolegów

Przez cały rok szkolny nasze przedszkolaki uczestniczyły w wyjątkowych spotkaniach czytelniczych. Uczniowie ze starszych klas regularnie
8 czerwca 2026   /   czytaj więcej

Nasi wolontariusze na antenie Katolickiego Radia Podlasie

Z okazji Dnia Wolontariusza przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu naszej szkoły mieli okazję wystąpić na antenie Katolickiego
3 czerwca 2026   /   czytaj więcej

Nasza wolontariuszka w gronie Wspaniałych!

Z ogromną radością informujemy, że podczas siedleckich eliminacji konkursu Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, w
2 czerwca 2026   /   czytaj więcej

Fajna ekipa, wielkie serca – szkolni wolontariusze obchodzili swoje święto

W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Była to okazja, aby przybliżyć społeczności szkolnej działalność
29 maja 2026   /   czytaj więcej

Słodka akcja wielkiej pomocy – szkolne „Pączkowanie”

Szkolne Koło Wolontariatu z radością włączyło się w akcję „Pączek dla Afryki”, zorganizowaną przez Misjonarzy Kapucynów.
26 marca 2026   /   czytaj więcej

„Akcja Cztery Łapy – dołącz do nas!” 🐶

Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Przedszkolem zapraszają do udziału w akcji „Cztery Łapy” – pomóżmy
24 marca 2026   /   czytaj więcej