Biblioteka szkolna to pracownia służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno – wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców.
CZYTELNIKOM BIBLIOTEKA OFERUJE:
- księgozbiór liczący około 20 tys. woluminów;
- czasopisma dla uczniów i nauczycieli (10 bieżących tytułów);
- zbiory specjalne: filmy edukacyjne na kasetach wideo, płytach CD i DVD, kasety audio, multimedialne programy edukacyjne;
- katalogi
- 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu;
- 10 stanowisk komputerowych bez dostępu do Internetu
Godziny pracy biblioteki
Poniedziałek | 8.00 - 15.00 |
Wtorek | 8.00 - 15.00 |
Środa | 8.00 - 14.00 - dzień wewnętrzny |
Czwartek | 8.00 - 15.00 |
Piąrek | 8.00 - 14.00 |
W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego pracują:
mgr Elżbieta Brzycka
mgr Iga Kornacka – Barczak
REGULAMIN BIBLIOTEKI
- Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, ich rodzice (na kartę ucznia), nauczyciel i pozostali pracownicy szkoły.
- Czytelnik może wypożyczyć książki wyłącznie na swoje nazwisko.
- Jednorazowo można wypożyczyć 1-2 książki na okres 3 tygodni.
- Uczestnicy olimpiad i konkursów lub piszący referaty mogą wypożyczyć książki na zasadach ustalonych z bibliotekarzem.
- Czytelnik jest zobowiązany odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę.
- Książek nie wolno kreślić, robić w nich notatek, zaginać kartek, wycinać ilustracji itp.
- Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki.
- Czytelnicy opuszczający szkołę (nauczyciele, uczniowie, pracownicy) są zobowiązani po pobrania z biblioteki zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.
- W bibliotece obowiązuje cisza.
- Każdy uczeń jest zobowiązany zapoznać się z regulaminem biblioteki i stosować się do niego
Podstawowe zasady korzystania z Internetu
Surfowanie po Sieci nie jest zajęciem szczególnie skomplikowanym. Aplikacje internetowe są przyjazne dla użytkownika, ułatwiają poruszanie się po wirtualnym świecie i wykonują automatycznie skomplikowane operacje.
Oczywiście nie wszyscy internauci używają Internetu w tym samym celu. Jedni wolą gry online, inni przeglądają serwisy muzyczne czy wiadomości. Jest też grupa osób, która wykorzystuje Sieć, aby oszukiwać, szkodzić, psuć innym zabawę lub popełniać przestępstwa.
Jeśli znasz internetowe zagrożenia, łatwiej będzie Ci ich uniknąć. Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych rad, jak bezpiecznie poruszać się w Sieci. W razie wszelkich wątpliwości
i problemów zawsze pytaj rodziców lub nauczycieli.
Zapamiętaj!
- Pytaj o wszystko swoich rodziców lub nauczycieli!
- Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego imienia i nazwiska, adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
- Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
- Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
- Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
- Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
- Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
- Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
- Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
- Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
- Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
- Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
- Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
- Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
- Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
- Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.
- W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.