Nasza szkoła
Odkrywamy talenty
Nasze wyróżnienia
25lecie szkoły
previous arrow
next arrow
 

vulcan

googleclassroom

instaling

fzaproszenie.jpg

11

ts

twojedane

bip sp12

12

herbsiedlec

wioskalogo

Dwunastka zaprasza

Rozpocznij_naukę_w-fill-312x175.png

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Dwunastka zaprasza”

 https://youtu.be/yVhupfw0cG0

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania” pod Patronatem Prezydenta RP. Podczas dwunastej już edycji tego wydarzenia, czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.                                                                                                                         

Korzystając z pięknej pogody, wyszliśmy wraz z klasą VIIc poza mury naszej szkoły i w naturalnych okolicznościach przyrody wysłuchaliśmy fragmentów dzieła, pięknie odczytanych przez Panią Izę Ługowską-Panasiuk i Panią Praktykantkę Izabellę Kondraciuk. Za sprawą barwnego języka pisarki uruchomiliśmy wyobraźnię i na chwilę przenieśliśmy w XIX wiek, na Litwę, nad rzekę Niemen. Dzięki patriotycznemu przesłaniu w powieści, mieliśmy okazję wzmocnić poczucie naszej tożsamości narodowej i przypomnieć ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, którego 160 rocznicą obchodzimy w tym roku.

                                                                                                                          Biblioteka szkolna

                 nar. czyt. 1.jpg   nar. czyt 3.jpg    nar czyt. 2.jpg

Drodzy Czytelnicy!
     We współczesnej dobie wszechobecnej telewizji i komputeryzacji książka została odsunięta na plan dalszy. Chociaż wydawać by się mogło, że książka przeżywa swój kryzys to jednak nadal odgrywa ogromną rolę w procesie rozwoju świadomości młodego człowieka oraz jest najważniejszym środkiem w dziedzinie przekazywania wiedzy. Czytanie jest zależne od indywidualnych zainteresowań i potrzeb, rozwija nie tylko sferę poznawczo- intelektualną, ale wzbogaca również wartości moralno- społeczne. Budzenie i kształtowanie zainteresowań czytelniczych u dzieci powinno być wspólną troską nauczycieli i rodziców, „bo nie od dziś wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Tylko wspólna praca nauczycieli i rodziny przyniesie pożądany efekt w postaci dojrzałego czytelnika. Stały kontakt z książką i biblioteką zapewnia dzieciom rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycie estetyczne i emocjonalne. Książka wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy. Mądre książki są też nośnikami ważnych uniwersalnych wartości moralnych. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem. Wobec narastającej demoralizacji młodego pokolenia nauczanie od najmłodszych lat wartości moralnych, takich jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, rozum, odwaga, sprawiedliwość, staje się sprawą być albo nie być społeczeństwa i państwa. 
   W bieżącym roku szkolnym biblioteka otrzymała wsparcie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3. Zakupiła 436 nowości wydawniczych oraz sprzęt. Dzięki wzbogaceniu naszego księgozbioru, czytelnictwo i zainteresowanie zdecydowanie wzrosło, co rokuje wspaniałą wizją na przyszłość. Biblioteka będzie dokładała wszelkich starań, aby ten wysoki poziom utrzymać. 
   
    Po zliczeniu statystyki rocznej, Konkurs na Najlepiej Czytającą Klasę w roku szkolnym 2022/2023  
• na poziomie klas I-III wygrała klasa II c (suma przeczytanych książek - 617, średnia na ucznia -18)
• na poziomie klas IV-VIII wygrała klasa VI d (suma przeczytanych książek - 396, średnia na ucznia -20).
 
    W Konkursie na Najlepszego Czytelnika Roku 2022/2023 laureatami zostali:
• na poziomie klas pierwszych - Kacper Ługowski kl. I a 
• na poziomie klas drugich - Magdalena Ciołek kl. II d
• na poziomie klas trzecich - Rita Iwaniuk kl. III b
• na poziomie klas 4-5 - Amelia Demianiuk kl. IV b
• na poziomie klas 6-8 - Braszczyńska Łucja kl. VIII b
 
    Całoroczny konkurs czytelniczy „Wyzwanie czytelnicze” wygrali:
• na poziomie klas 1-3 – Łucja Rodziewicz kl. III a
• na poziomie klas 4-5 – Piotr Mikulski kl. IV a
• na poziomie klas 6-8 – Julia Pohl kl. VI a
                                     Zwycięzcom gratulujemy i życzymy udanych wakacji, ale nie od KSIĄŻEK!!! 
                                                      1.jpg  2.jpg

W ramach współpracy Biblioteki szkolnej z pedagogiem, został zrealizowany projekt na podstawie literatury zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W projekcie brały udział dwie klasy 2. Uczniowie współpracowali z książką o historiach Pinku - przyglądali się przygodom głównego bohatera, jednocześnie uczyli się codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Dzieci podczas pracy z książką miały okazję poznać podstawowe uczucia i emocje oraz przypisać je adekwatnie do sytuacji życia codziennego. Wykorzystane formy i metody pracy z uczniami, sprawiły zdobycie lepszych osiągnięć wyznaczonych celów.

                                                                                                                            Kamila Wyrzykowska 
                                       Zdjecie1.jpg Zdjecie2.jpg

Z wizytą do biblioteki szkolnej przybyły grupy trzy, cztero i pięciolatków. Podczas spotkania wszystkie dzieci zwiedziły to wyjątkowe miejsce, mogąc poczuć magię świata książek, ich zapach oraz wspaniałą atmosferę. Obejrzały krótki filmik, w którym książeczki poprosiły młodych czytelników o należyte traktowanie. Na zakończenie dzieci miały okazję wysłuchać wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio” oraz „Zosia Samosia”. Mamy wielką nadzieję, że udało się zaszczepić w najmłodszych czytelnikach miłość i szacunek do literatury oraz nauczyć właściwego zachowania w Królestwie Książek.                                                                                                                                                                                                                                                    Agata Zdankowska, Aneta Gomza

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki, której celem jest propagowanie czytelnictwa, języka polskiego oraz polskiej książki. Należy podkreślić, że w/w kampania społeczna kładzie szczególny nacisk na upowszechnianie wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka, aby stało się ono nieodłącznym elementem życia rodzinnego. Uczniowie otrzymali wyprawkę czytelniczą, w skład której wchodzą:

  • „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
  • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

Na zajęciach przypomnieliśmy sobie również, jakie korzyści niesie za sobą regularne czytanie. Pierwszoklasiści mieli także okazję zapoznać się z nowościami wydawniczymi, zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wisienką na torcie była możliwość ich wypożyczenia.

Joomla Template - by Joomlage.com