Nasza szkoła
Odkrywamy talenty
Nasze wyróżnienia
25lecie szkoły
previous arrow
next arrow
 

vulcan

googleclassroom

instaling

fzaproszenie.jpg

11

ts

twojedane

bip sp12

12

herbsiedlec

wioskalogo

Dwunastka zaprasza

Rozpocznij_naukę_w-fill-312x175.png

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Dwunastka zaprasza”

 https://youtu.be/yVhupfw0cG0

Książka uczy, bawi, wzrusza, uprzyjemnia czas, pozwala marzyć... Jako alternatywę dla smutnej i brzydkiej lutowej pogody, nasza biblioteka zaoferowała czytelnikom ciekawą propozycję – podróż z książką przez świat. Prowadziła nas przez tę wędrówkę wspaniała pozycja „Man Zou. Chiny dla dociekliwych”. Podróżowaliśmy wraz z uczniami klasy 2c,4a, 5b orac grupą świetlicową. Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy o Chinach, często zaskakujących i zabawnych. Przybliżyliśmy sobie tę kulturę, zw yczaje, kolory i smaki. Uczniowie świetnie radzili sobie z wymagającym pismem chińskim. Docenili tym samym pisanie w naszym języku. Jedliśmy pałeczkami, co też było nie lada atrakcją. Nasza podróż była wzbogacona ciekawostkami z książki, dzięki czemu mogliśmy lepiej zrozumieć egzotyczny dla nas świat. Doceniliśmy rolę przewodników turystycznych, albumów i atlasów, które często są wstępem do prawdziwych podróży. Zachęcają nas one do realizacji marzeń podróżniczych, inspirują do ich spełniania. W naszej bibliotece szkolnej posiadamy kilka pozycji krajoznawczych z serii „dla dociekliwych”, więc mamy nadzieję, że następne książkowe podróże przed nami. A może ktoś chce rozpocząć wędrówkę już dziś? Bo każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

                                                                                                              Serdecznie zapraszamy, Biblioteka szkolna.

      W ramach tegorocznej odsłony akcji „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Książki, uczniowie klas pierwszych otrzymali książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek. Opowiadanie zabiera najmłodszych czytelników w podróż do przeszłości i pokazuje, jak ważne jest odkrywanie rodzinnych korzeni. Do książki dołączony jest przewodnik dla rodziców zatytułowany „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”Podkreśla i wskazuje rolę rodziców, jako przewodników i towarzyszy po świecie literatury.

     Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”. Jej celem jest promowane czytelnictwa, ze szczególnym wskazaniem na wspólne czytanie, które zbliża, łączy, rozwija i korzystnie wpływa zarówno na dzieci jak i starszych. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie te ważne aspekty. Wisienką na torcie był występ uczniów z klasy Ic, którzy zaśpiewali i zatańczyli klimatyczny utwór o tematyce zimowej. Dzięki temu biblioteka stała się też sceną do zaprezentowania swojej twórczości.

                                                                                                          Agata Zdankowska, Aneta Gomza

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy serca ludzi wypełniają się radością, nadzieją i miłością. W Polsce, tradycje związane z tą ważną uroczystością są głęboko zakorzenione w historii i kulturze. Na przestrzeni czasów zmieniały się one i ewoluowały. Przybliżyliśmy to wszystko uczniom podczas lekcji bibliotecznych, odbywających się w ostatnim tygodniu przedświątecznym. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jak wyglądały obchody Świąt dawniej, jak dekorowano domy, co jadano, jak wyglądał stół wigilijny i jakie wierzenia temu towarzyszyły. Porównaliśmy to z dzisiejszymi obchodami i atmosferą.                       

Omówiliśmy symbole świąteczne takie jak choinka, jemioła, dekoracje świąteczne. Podkreśliliśmy ogromną wagę Wieczerzy Wigilijnej, zwracając uwagę na jej charakter historyczny, jak i dzisiejszy wygląd. Podzieliliśmy się wiedzą na temat potraw wigilijnych w różnych domach, co było także okazją do wzbogacenia wiedzy kulinarnej o potrawach przyrządzanych na tę wyjątkową kolację. Sianko pod obrusem, dodatkowe miejsce przy stole, dzielenie się opłatkiem a także bliskość i rodzinna atmosfera zostały przez nas wszystkich podkreślone jako wartości i tradycje, które warto pielęgnować, celebrować i cieszyć się nimi. Ważnym edukacyjnym aspektem lekcji było zwrócenie uwagi na dzielenie się dobrem z innymi. Zwróciliśmy uwagę na niemarnowanie jedzenia, dzielenie się nadmiarowym prowiantem z ludźmi w trudniejszej sytuacji materialnej. Wskazaliśmy miejsca, gdzie można zanieść potrawy, które dla nas są nadwyżką, a dla innych, często jedynym świątecznym daniem.               

Rozmowa na temat zwyczajów związanych ze Świętami była okraszona zabawami, które dodatkowo uatrakcyjniły lekcje. Uczniowie rozwiązywali zagadki związane z tym pięknym, magicznym czasem, odpowiadali na pytania, grali w kalambury i układali frazy dotyczące Świąt z rozsypanki wyrazowej. Śpiewaliśmy też kolędy, co dodatkowo wzmocniło nasze odświętne nastroje. Lekcje te nie tylko poszerzyły wiedzę uczniów na temat tradycji, ale również miały na celu zainspirowanie ich do odkrywania piękna polskiej kultury i wzmacniania więzi rodzinnych. Wniosły radość i zrozumienie w serca młodych ludzi. Przeżyjmy ten czas najpiękniej, w poczuciu wspólnoty rodzinnej, z uśmiechem i ciepłem w sercu.                                                                                                                                                                                                                                                                      Agata Zdankowska, Aneta Gomza

                                                                                                              „Cisza jest potężniejsza niż myślisz”

                                                                                                                           Maxime Lagace

Świat krzyczy, jest głośny, przepełniony dźwiękami. Niektóre z nich są piękne, zachwycające, wywołujące radość. Wiele z nich nas męczy, dokucza, niecierpliwi i denerwuje. Odczuwamy wtedy potrzebę ciszy. 

To właśnie biblioteka jest miejscem, gdzie króluje cisza. Wśród gwaru codziennego życia, stanowi ona oazę wyciszenia i skupienia. To nie tylko skarbnica wiedzy ale także przestrzeń sprzyjająca refleksji, nauce i spokoju. Można tu zebrać myśli, lub wręcz przeciwnie – nie myśleć przez chwilę. To właśnie tu, oddając się lekturze, można, choć na moment odnaleźć spokój i zapomnieć o nieustającej gonitwie, odpocząć od zgiełku.

Ten balans jest bardzo ważny. Zarówno dla zdrowia fizycznego ale także dla dziecięcych umysłów. Staramy się, aby biblioteka była miejscem alternatywnym dla przebodźcowanego, głośnego świata. Stawiamy sobie za cel nadrzędny, żeby była ona traktowana przez naszych uczniów jako miejsce, gdzie doznają spokoju, przystaną na moment, pomyślą i nabiorą sił przed nowymi wyzwaniami. Pokazujemy im, jakie to ważne i cenne, aby takie miejsce było przystankiem na ich szkolnej ścieżce. Wraz z chłopcami z klas 4a i 4b przeprowadziłyśmy dyskusję na temat kojącego wpływu ciszy na życie człowieka. Podkreśliłyśmy wartości i korzyści płynące z alternatywy dla hałasu. Chłopcy bardzo aktywnie włączyli się w rozmowę. Wspólnie ustaliliśmy, że będziemy strażnikami ciszy w naszej bibliotece szkolnej, z nadzieją na dołączenie innych uczniów do tej misji.

                          Starajmy się, aby dzieci usłyszały i doceniły „głos ciszy”. To piękny, kojący dźwięk.

                                                                                                                               Agata Zdankowska, Aneta Gomza

W listopadzie bieżącego roku biblioteka szkolna przeprowadziła w formie pogadanki lekcje biblioteczne w klasie 4b, 6c i 8b. W myśl cytatu Józefa Piłsudskiego Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości, przypomnieliśmy sobie okoliczności utraty suwerenności przez Polskę i prześledziliśmy długą, trudną drogę do jej odzyskania. Rozmawialiśmy o sposobach walki z zaborcą jaką toczyli Polacy, np. tajne komplety, powstania… Wspomnieliśmy o wybitnych Polakach, jak Józef Piłsudski, których działania świadczyły o niezłomnej determinacji w walce o wolność. Na zakończenie podkreśliliśmy, że w dzisiejszych czasach, patrząc wstecz, musimy pielęgnować pamięć o tych, którzy poświęcili życie dla naszej niepodległości.                                                                                                  Agata Zdankowska, Aneta Gomza 

                         

Joomla Template - by Joomlage.com