Nasza szkoła
Odkrywamy talenty
Nasze wyróżnienia
25lecie szkoły
previous arrow
next arrow
 

vulcan

googleclassroom

instaling

fzaproszenie.jpg

11

ts

twojedane

bip sp12

12

herbsiedlec

wioskalogo

Dwunastka zaprasza

Rozpocznij_naukę_w-fill-312x175.png

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Dwunastka zaprasza”

 https://youtu.be/yVhupfw0cG0

Drodzy Czytelnicy, kolejny rok za nami! Czas na krótkie podsumowanie!

W bieżącym roku szkolnym, biblioteka odpowiadając na potrzeby uczniów stała się STREFĄ CISZY - miejscem, w którym uczniowie mogli odnaleźć spokój i zapomnieć o nieustającej gonitwie, odpocząć od zgiełku, poczytać!

W ciągu roku szkolnego biblioteka uczestniczyła w wielu wydarzeniach, imprezach, wycieczkach szkolnych. Przeprowadziła szereg lekcji bibliotecznych…

Aby utrzymać dobry poziom czytelnictwa, biblioteka zakupiła nowości wydawnicze, o które prosili nasi czytelnicy. Zostały one zakupione ze środków Rady Rodziców. Księgozbiór został wzbogacony także, dzięki książkom darowanym przez uczniów.

Te poczynanie zaowocowały!- Poziom czytelnictwa pozostał na dobrym poziomie!!!

Po zliczeniu statystyki rocznej, konkurs na Najlepiej Czytającą Klasę w roku szkolnym 2023/2024:

  • na poziomie klas I-III wygrała klasa IIIc ( suma przeczytanych książek- 875, średnia na ucznia 48),
  • na poziomie klas IV-VIII wygrała klasa IVa ( suma przeczytanych książek- 428, średnia na ucznia 20).

   W konkursie na Najlepszego Czytelnika Roku 2023/2024 laureatami zostali:

  • na poziomie klas pierwszych - Patralska Natalia kl. Ic
  • na poziomie klas drugich –Grabek Jan kl. IIa
  • na poziomie klas trzecich – Pawelska Gabrysia kl. IIIc
  • na poziomie klas 4-5 – Nowak Teodor kl. IVa
  • na poziomie klas 6-8 – Postek Aleksandra kl. VIa

   Całoroczny konkurs czytelniczy Wyzwanie czytelnicze wygrali:

  • na poziomie klas pierwszych - Kruk Alicja kl. Ic
  • na poziomie klas drugich – Oreszczuk Aleksandra kl. IIb
  • na poziomie klas 4-8 – Pohl Julia kl. VIa

 A na koniec, z wielką radością ogłaszamy, że został rozstrzygnięty konkurs Nazwij naszą bibliotekę.  Propozycje były fantastyczne, zaskakujące, zabawne. Trudno było dokonać wyboru. Ale się stało…Już od września zapraszamy Was, Nasi Drodzy Czytelnicy, do KORNELÓWKI !

                                      Zwycięzcom gratulujemy i wszystkim naszym Czytelnikom życzymy

                                            wspaniałych, bezpiecznych wakacji, ale nie od KSIĄŻEK! 

                                                                                                                                        Biblioteka szkolna

   Tegoroczne obchody Tygodnia z Książkami Kornela Makuszyńskiego zostały zorganizowane w maju. Z tej okazji, tradycyjnie jak co roku, biblioteka szkolna przygotowała ogólnodostępną wystawę na temat życia i twórczości naszego patrona. Po obejrzeniu wystawy, aby jak najbardziej przybliżyć sylwetkę pisarza, prowadziłyśmy pogadankę na temat jego twórczości, która była efektem czasów, w jakich przyszło mu tworzyć. Walka z analfabetyzmem oraz wszechobecna bieda wpłynęły na jego twórczość i chęć pomocy dzieciom. Chcąc je zmotywować do nauki i samodoskonalenia, wychodził z wieloma inicjatywami, których celem było zebranie środków na edukację najmłodszych.  Aby zachęcić do lektury pisał książki w formie komiksu, które były lepiej rozumiane przez czytelnika. 

   Poruszyłyśmy problem stylu życia pisarza, który wpłynął na jego krótkie życie. Podkreśliłyśmy, jak ważną rolę pełni zdrowy styl życia, zbilansowane odżywianie, a także zaznaczyłyśmy zgubny wpływ nałogów na człowieka.

   Dla urozmaicenia i uatrakcyjnienia zajęć, przygotowałyśmy dla każdej klasy zadania plastyczne, łamigłówki i zagadki. Dzieci układały puzzle z wizerunkami bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego, ozdabiały swoje prace wykorzystując różne techniki, tak aby stworzyć jak najpiękniejsze dzieła. Układały zgodnie z kolejnością alfabetyczną tytuły książek naszego patrona, odgadywały ich poprawność oraz przybliżały sobie złote myśli autora w formie cytatów z jego książek.

    Zwieńczeniem Tygodnia z Książkami Kornela Makuszyńskiego była Korneliada.

    Mamy nadzieję, że dzięki tym akcjom dzieci i młodzież pogłębiły swoją wiedzę i jeszcze chętniej sięgną do jego książek.

11 kwietnia odwiedziliśmy wraz z klasą 7c i Panią Agnieszką Wilk Bibliotekę Główną Uniwersytetu w Siedlcach. Wycieczka ta zainspirowana była chęcią głębszego poznania tajników zawodu bibliotekarza, zgłębienia oferty Biblioteki Uniwersyteckiej, jak również zapoczątkowała przypadający w maju Tydzień Bibliotek. Uczniowie klasy 7 są o krok od podjęcia pierwszych poważnych decyzji o swojej przyszłości, zastanawiają się nad wyborem szkoły średniej, a wielu z nich sięga myślami już dalej. Wizyta w Bibliotece Uniwersyteckiej , po wcześniejszym uczestnictwie w Targach Edukacyjnych ukazała możliwości, jakie daje młodym mieszkańcom nasze miasto. Dowiedzieliśmy się, że oferta ta nie dotyczy tylko studentów siedleckiej Uczelni ale także mogą korzystać z niektórych jej elementów także osoby niezwiązane ze środowiskiem akademickim. Uwagę przykuwały wszechobecne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, co czyni to miejsce bardziej przyjazne i dostępne dla wszystkich. Mamy nadzieję, że wycieczka ta pokazała atrakcyjność bibliotek. Są one nie tylko miejscem, gdzie wypożyczamy i zwracamy literaturę, ale także znajdziemy tu wspaniałe warunki do pracy intelektualnej, inspiracje, spokój i ciszę, a przyjazna pomoc kompetentnych bibliotekarzy będzie dodatkowym atutem.

                                                                                       Aneta Gomza. Agata Zdankowska

„Wszystko na co patrzysz może stać się bajką, ze wszystkiego czego dotkniesz możesz wydobyć historię”

    H. Ch. Andersen

 

  2 kwietnia to data szczególna dla wszystkich miłośników książek. To właśnie tego dnia, w rocznicę urodzin wielkiego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, odbywa się Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To szczególne święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). 

   Najważniejszym celem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest promocja mądrych i wartych czytania książek - oraz zachęcanie najmłodszych do sięgania po nie. Pomysłodawczynią tego święta była Jella Lepman, założycielka IBBY.

   Od samego początku idea Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci była naprawdę międzynarodowa. Święto to co roku bowiem wędruje do innego kraju, który na ten rok staje się jego gospodarzem i ambasadorem. W tym roku gospodarzem jest Japonia, zaś Polska była nim w 1980 roku.

   W naszej szkole uczciliśmy ten dzień w piątek, tj. 11.04.br., we współpracy z p. Moniką Borkowską i jej klasą 2c, organizując szereg działań:

  • Wystawa prac plastycznych i literackich na temat „Mój ulubiony baśniowy bohater”. Warto zaznaczyć, że ciekawe prace literackie przygotowali uczniowie klasy 3c i 3a, zaś autorami pięknych prac plastycznych są uczniowie klasy 2c  i 3a.
  • Wystawa upamiętniająca twórczość Hansa Christiana Andersena.
  • Przedstawienie przybliżające życie i twórczość baśniopisarza zorganizowane przez uczniów klasy 2c.
  • Zajęcia mające na celu zainteresowanie dzieci baśniami, podczas których uczestnicy odgadywali zagadki, rozpoznawali tytuły baśni po wysłuchanym fragmencie, zaś na podstawie ilustracji musieli wykazać się znajomością baśni. Aby uatrakcyjnić spotkanie dzieci, na podstawie wylosowanego ze skrzynki rekwizytu odgadywały tytuły baśni. Kolejnym ciekawym zadaniem była zabawa w skojarzenia, polegająca na przedstawieniu haseł, na podstawie których dzieci przyporządkowywały do nich właściwe tytuły. Wisienką na torcie była zabawa w „Kopciuszka”. Dzieci podzielone na zespoły rywalizowały między sobą rozdzielając orzechy, fasolę i soczewicę. Było przy tym mnóstwo emocji, śmiechu i dobrej zabawy. Uczestnicy świetnie wywiązali się ze swoich zadań.        

   Również  świetlica  włączyła się do obchodów tego święta. Dzieci zrobiły śliczne zakładki do książek oraz piękne prace plastyczne wykonane pastelami. Dowiedziały się również, jak powstaje książka.    

   Można uznać, że tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci były owocne. Poprzez zabawę w miłej atmosferze, uczniowie przybliżyli sobie życiorys i twórczość wybitnego baśniopisarza H. Ch. Andersena, który jest świadectwem na to, że MARZENIA, DZIĘKI CIĘŻKIEJ PRACY, MIMO LICZNYCH TRUDNOŚCI, MOŻNA ZREALIZOWAĆ!    

Mówił„Nic nie jest zbyt wysoko, aby nie móc tego osiągnąć. Należy tylko wspinać się z uwagą i pewnością".              

                                                                                               Agata Zdankowska, Aneta Gomza

globus.pngKontynuując cykl podróżniczy z książką, biblioteka przeprowadziła lekcje biblioteczne o Wietnamie, na podstawie książki „Wietnam dla dociekliwych” Tôn Vân Anh i Moniki Utnik- Strugały. Podróż rozpoczęliśmy od umiejscowienia Wietnamu na mapie politycznej świata i atlasach geograficznych, wyszukując także jego sąsiadów - Laos i Kambodżę. Podczas zajęć czwartoklasiści poznali Wietnam jako niezwykłe państwo, które ma do zaoferowania unikatową kulturę i tradycje, od wieków tworzoną przez dziesiątki grup etnicznych. Szczególny nacisk położyliśmy na sposób odżywiania Azjatów, który jest bardzo korzystny w kontekście długowieczności. Lekcja została uatrakcyjniona ciekawymi informacjami z różnych dziedzin życia. Mamy nadzieję, że spotkanie zainspiruje do dalszego odkrywania świata. Koniecznie z książką!!!

                ksiazka.jpg

Joomla Template - by Joomlage.com