Arrow
Arrow
Nasza szkoła
Slider

IMG 20190111 124839

Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne. Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje m.in. takie działania jak koordynowanie programów edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół. Jednym z takich programów jest program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów „Czyste Powietrze Wokół Nas”. W roku szkolnym 2018/2019 nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Siedlcach po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.                                     M. Wakulińska

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji oraz mają siłę i energię do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego też nasza szkoła w ramach szkolnego projektu: „Jedz zdrowo, żyj kolorowo” po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym Śniadanie Daje Moc. Najważniejsze cele programu to zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

 

W ramach realizacji programu ,,Jedz zdrowo, żyj kolorowo – warsztaty kulinarne’’ w naszym oddziale przedszkolnym w piątek 9 listopada wszystkie Przedszkolaki brały udział w spotkaniu z Panią Dietetyk, Panią Anną Mazur – Gajo. Celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia poprzez uświadamianie wartości prawidłowego odżywiania się, spożywania owoców i warzyw. Pani Dietetyk zapoznała Przedszkolaki z witaminami, które zawierają owoce i warzywa. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały również łamigłówki owocowo –warzywne oraz po skończonej prelekcji wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Serdecznie dziękujemy Pani Annie za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Jabłko to najpopularniejszy owoc w naszym kraju. Bogaty w witaminy i wartości odżywcze, ma również swoje święto obchodzone na całym świecie. W Szkole Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Siedlcach obchody Święta Jabłka zorganizowano 28 września 2018 roku w ramach promocji zdrowia wśród społeczności szkolnej.   Celem akcji było zachęcenie uczniów do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin oraz wyrabianie w młodych ludziach nawyku zdrowego odżywiania. W ramach zajęć świetlicowych zorganizowano pogadankę o walorach odżywczych jabłek. Pod nadzorem nauczycieli świetlicy, uczniowie wykonywali różne prace „z jabłkiem w roli głównej”.  Były również wierszyki, zagadki, quiz, konkursy, gry zręcznościowe z wykorzystaniem jabłek. Podczas obiadu w stołówce szkolnej można było poczęstować się pysznym jabłuszkiem.

Dzieci z grupy ,,SÓWEK’’ tuż po obiedzie z uwagą obejrzeli film edukacyjny pt. ,,Od ziarenka do bochenka’’ i za pomocą historyjki obrazkowej zapoznali się z etapami powstawania chleba. Następnie wybrali się na spacer do piekarni i zapoznały się z rodzajami pieczywa. A przy okazji zakupiły świeży chleb i bułeczki. Tuż po powrocie Przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie domowym dżemem jabłkowym. Po czym wszystkim nastąpiła degustacja.                                                          K.Raczko

Dnia 24 czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego, w siedleckim amfiteatrze odbył się XV Festyn „Krew dla Miasta i Powiatu” – Piknik Zdrowia Wojewody Mazowieckiego. Nasza szkoła, w ramach realizacji zadań Szkoły Promującej Zdowie, wzięła udział w pikniku. Mimo niesprzyjającej aury świetnie się bawiliśmy, a nasze stoisko z kolorowymi pracami uczniów, było oblegane i cieszyło się dużym zainteresowaniem – szczególnie Kronika Szkoły Promującej Zdrowie – wielokrotnie oglądana i podziwiana.  Przygotowano wystawę prac uczniów naszej szkoły na temat zdrowego odżywiania, aktywnego spędzania czasu wolnego i szkodliwości fast foodów. Mieliśmy ze sobą owoce i wodę, którymi mogli się poczęstować wszyscy uczestnicy pikniku. Imprezie towarzyszyły pokazy ratownictwa medycznego i sprzętu ratowniczego oraz pokazy Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego.

W maju przeprowadzono konkurs literacki – kategoria poezja – p.t. „Zdrowie tkwi w owocach”- w ramach projektu „Szkoła promującą zdrowie”. Celem konkursu było promowanie zdrowej  żywności oraz prawidłowego odżywiania się, uświadomienie uczniom konieczności spożywania owoców, które są źródłem witamin. Ponadto uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe i rozwijali uzdolnienia literackie. Jury w swoich ocenach kierowało się następującymi kryteriami: - zgodność z tematem, - samodzielność i oryginalność pracy, - poetyka (budowa, poprawność stylistyczna i językowa). W konkursie wzięło udział 20 uczniów. I miejsce zdobyła Katarzyna Bąbol z kl. VIb, II miejsce – Karol Bobryk z kl. VIa, III miejsce – Paulina Kołtunowska z kl. VIb. Gratulujemy talentu!

Joomla Template - by Joomlage.com