Nasza szkoła
Odkrywamy talenty
Nasze wyróżnienia
25lecie szkoły
previous arrow
next arrow
 

vulcan

googleclassroom

instaling

fzaproszenie.jpg

11

ts

twojedane

bip sp12

12

herbsiedlec

wioskalogo

Dwunastka zaprasza

Rozpocznij_naukę_w-fill-312x175.png

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Dwunastka zaprasza”

 https://youtu.be/yVhupfw0cG0

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy serca ludzi wypełniają się radością, nadzieją i miłością. W Polsce, tradycje związane z tą ważną uroczystością są głęboko zakorzenione w historii i kulturze. Na przestrzeni czasów zmieniały się one i ewoluowały. Przybliżyliśmy to wszystko uczniom podczas lekcji bibliotecznych, odbywających się w ostatnim tygodniu przedświątecznym. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jak wyglądały obchody Świąt dawniej, jak dekorowano domy, co jadano, jak wyglądał stół wigilijny i jakie wierzenia temu towarzyszyły. Porównaliśmy to z dzisiejszymi obchodami i atmosferą.                       

Omówiliśmy symbole świąteczne takie jak choinka, jemioła, dekoracje świąteczne. Podkreśliliśmy ogromną wagę Wieczerzy Wigilijnej, zwracając uwagę na jej charakter historyczny, jak i dzisiejszy wygląd. Podzieliliśmy się wiedzą na temat potraw wigilijnych w różnych domach, co było także okazją do wzbogacenia wiedzy kulinarnej o potrawach przyrządzanych na tę wyjątkową kolację. Sianko pod obrusem, dodatkowe miejsce przy stole, dzielenie się opłatkiem a także bliskość i rodzinna atmosfera zostały przez nas wszystkich podkreślone jako wartości i tradycje, które warto pielęgnować, celebrować i cieszyć się nimi. Ważnym edukacyjnym aspektem lekcji było zwrócenie uwagi na dzielenie się dobrem z innymi. Zwróciliśmy uwagę na niemarnowanie jedzenia, dzielenie się nadmiarowym prowiantem z ludźmi w trudniejszej sytuacji materialnej. Wskazaliśmy miejsca, gdzie można zanieść potrawy, które dla nas są nadwyżką, a dla innych, często jedynym świątecznym daniem.               

Rozmowa na temat zwyczajów związanych ze Świętami była okraszona zabawami, które dodatkowo uatrakcyjniły lekcje. Uczniowie rozwiązywali zagadki związane z tym pięknym, magicznym czasem, odpowiadali na pytania, grali w kalambury i układali frazy dotyczące Świąt z rozsypanki wyrazowej. Śpiewaliśmy też kolędy, co dodatkowo wzmocniło nasze odświętne nastroje. Lekcje te nie tylko poszerzyły wiedzę uczniów na temat tradycji, ale również miały na celu zainspirowanie ich do odkrywania piękna polskiej kultury i wzmacniania więzi rodzinnych. Wniosły radość i zrozumienie w serca młodych ludzi. Przeżyjmy ten czas najpiękniej, w poczuciu wspólnoty rodzinnej, z uśmiechem i ciepłem w sercu.                                                                                                                                                                                                                                                                      Agata Zdankowska, Aneta Gomza

Joomla Template - by Joomlage.com