Książka uczy, bawi, wzrusza, uprzyjemnia czas, pozwala marzyć... Jako alternatywę dla smutnej i brzydkiej lutowej pogody, nasza biblioteka zaoferowała czytelnikom ciekawą propozycję – podróż z książką przez świat. Prowadziła nas przez tę wędrówkę wspaniała pozycja „Man Zou. Chiny dla dociekliwych”. Podróżowaliśmy wraz z uczniami klasy 2c,4a, 5b oraz grupą świetlicową. Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy o Chinach, często zaskakujących i zabawnych. Przybliżyliśmy sobie tę kulturę, zwyczaje, kolory i smaki. Poruszyliśmy także temat długowieczności Azjatów w kontekście zdrowego stylu życia i dbałości o swój dobrostan. Szczególnie widoczne jest to w ich diecie, dbałości o równowagę pomiędzy pracą umysłową a wysiłkiem fizycznym. Zwróciliśmy także uwagę na ciekawe pismo chińskie, które dla Europejczyka jest trudne do opanowania. Nasi uczniowie podjęli się próby napisania kilku znaków chińskich, co wyszło im znakomicie. Docenili tym samym pisanie w naszym języku. Jedliśmy pałeczkami, co też było nie lada atrakcją. Nasza podróż była wzbogacona ciekawostkami z książki, dzięki czemu mogliśmy lepiej zrozumieć egzotyczny dla nas świat. Doceniliśmy rolę przewodników turystycznych, albumów i atlasów, które często są wstępem do prawdziwych podróży. Zachęcają nas one do realizacji marzeń podróżniczych, inspirują do ich spełniania. W naszej bibliotece szkolnej posiadamy kilka pozycji krajoznawczych z serii „dla dociekliwych”, więc mamy nadzieję, że następne książkowe podróże przed nami. A może ktoś chce rozpocząć wędrówkę już dziś? Bo każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Serdecznie zapraszamy, Biblioteka szkolna.