Ministerstwo Edukacji i Nauki

Departament Informacji i Promocji

Wydział komunikacji

Warszawa, 9 lipca 2021 r.

Gabinety stomatologiczne w szkołach otwarte także w wakacje

Ze względu na długotrwały okres nauki zdalnej dzieci nie mogły w pełni korzystać z opieki stomatologicznej. Wakacje to dobry czas, żeby to nadrobić. Zachęcamy dyrektorów szkół, aby wspólnie z dentystami ustalili sposób funkcjonowania gabinetów stomatologicznychw szkołach, który będzie uwzględniał specyfikę okresu wakacyjnego i poinformowali o tym rodziców. Przypominamy również, że podczas wakacji dzieci mogą korzystać z opieki stomatologicznej w gabinetach znajdujących się poza szkołami.

Funkcjonowanie gabinetów dentystycznych podczas wakacji

Wczesna identyfikacja próchnicy u dzieci i młodzieży wpływa na zdrowie całego organizmu. Dlatego też widząc potrzebę poprawy stanu zdrowia oraz ugruntowania wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej, przypominamy omożliwości skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, które są finansowane ze środków publicznych.

Podczas wakacji dzieci mogą korzystać z gabinetów dentystycznych znajdujących się na terenie szkoły. To dobry czas, aby nadrobić zaległości w opiece stomatologicznej, jakie pojawiły się w związku z zawieszeniem stacjonarnej pracy szkół i placówek oraz ograniczonym dostępem do świadczeń medycznych.

Funkcjonowanie gabinetów dentystycznych w okresie wakacyjnym pozwala także niektórym lekarzom dentystom na wypełnienie kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ich wcześniejszarealizacja była utrudniona ze względu na ograniczenia czasu epidemii.

Organizacja opieki stomatologicznejpodczas wakacji

Zachęcamy dyrektorów szkół, aby przeprowadzili w swoich szkołach działania organizacyjno-informacyjne związane z możliwością korzystania z opieki stomatologicznej podczas wakacji. Proponujemy, aby obejmowały one następujące elementy:

• stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole w czasie przerwy wakacyjnej,
  • poinformowanie rodziców o możliwości korzystania przez dzieci z opieki stomatologicznej,
  • ustalenie wraz z lekarzem dentystą oraz rodzicami sposobu funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole, który będzie uwzględniał specyfikę czasu wakacji.

Ponadto w okresie wakacyjnym dzieci mogą korzystać z opieki dentystycznej w gabinetach, z którymi organ prowadzący zawarł umowę na świadczenie usług stomatologicznych.

Przypominamy, że udzielanie świadczeń stomatologicznych odbywa się zawsze w obecności i za zgodą rodzica/opiekuna dziecka.

Zachęcamy do korzystania z opieki stomatologicznej podczas wakacji.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Departament Informacji i Promocji