Nasza szkoła
Odkrywamy talenty
Nasze wyróżnienia
25lecie szkoły
previous arrow
next arrow
 

vulcan

googleclassroom

instaling

fzaproszenie.jpg

11

ts

twojedane

bip sp12

12

herbsiedlec

wioskalogo

Dwunastka zaprasza

Rozpocznij_naukę_w-fill-312x175.png

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Dwunastka zaprasza”

 https://youtu.be/yVhupfw0cG0

Działania związane z uczczeniem 100lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

i 25lecia Szkoły Podstawowej nr 12 w Siedlcach – dziedzictwo kulturowe naszego regionu

W miesiącu marcu podejmowane były różnorodne działania związane z uczczeniem 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 25lecia Szkoły Podstawowej nr 12 w Siedlcach. Hasłem przewodnim miesiąca marca było dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Szkoła aktywnie przystąpiła do realizacji powziętych planów.

 

Tematyka marcowego hasła dominowała na lekcjach przede wszystkim języka polskiego i historii, ale również na zajęciach artystycznych, czy godzinach wychowawczych. Podejmowali ją również wychowawcy i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej realizując tematy związane z tradycjami naszego regionu, czy chociażby tradycjami wielkanocnymi. Podczas zajęć artystycznych uczniowie zaprojektowali książkę kucharska z potrawami naszego regionu, wykonali różnymi technikami pisanki wielkanocne.

Dnia 1 marca nasi uczniowie wraz z p. dyrektor Hanną Głuchowską wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych, organizowanych przez władze naszego miasta.

W klasach II i III w ramach konkursu zatytułowanego „Polską ortografię można polubić” odbyło się dyktando „Moja Ojczyzna”, za które odpowiedzialne były p. Agnieszka Korytowska i p. Urszula Krasuska. W równoległych klasach II i III odbył się konkurs przygotowany przez p. Joannę Celińską oraz p. Małgorzatę Łukę pod tytułem „Poprawna Polszczyzna to dla nas łatwizna”. Uczniowie wykazali się umiejętnością poprawnej pisowni, skądinąd bardzo trudnego języka, i pokazali, że nasza ojczysta mowa nie ma przed nimi tajemnic.

Klasy starsze również przystąpiły do zmagań ortograficznych – w końcu to wielka chluba znać język narodowy. Zostało przeprowadzone w klasach IV – VIII dyktando międzyszkolne pod tytułem „Mała Ojczyzna”. Podzielone było ono na dwa etapy. Pierwszy odbył się we wszystkich klasach, a najlepsi przystąpili do rywalizacji międzyszkolnej. Do II etapu zakwalifikowało się 22 uczniów, którzy zawalczyli ze sobą o palmę pierwszeństwa polskiej ortografii. Dyktando etapu II było niezmiernie trudne, jednak nasi uczniowie świetnie sobie z nim poradzili. Nauczyciele poloniści wyłonili troje zwycięzców – Julię Szaniawską, Oliwię Czarnecką i Aleksandra Wysockiego. Należy zaznaczyć, że Julka Szaniawska, mimo młodego wieku, bo  z klasy IV c – napisała dyktando najlepiej z całej szkoły! Uczniowie ci będą reprezentować nasza szkołę w Ósmym Dyktandzie Siedleckim. Oczywiście zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Nauczyciele poloniści położyli w miesiącu marcu szczególny nacisk na treści związane z naszą rodzimą kulturą. W klasach IVa i IVc omówiono legendy związane z naszym miastem i regionem. Uczniowie zapoznali się z legendą o Jacku siedleckim, poznali historię legendarnego siłacza, który za sprawą swojej niezwykłej siły, ale tez i zapalczywości, na zawsze wpisał się w dzieje naszego miasta. Uczniowie tych klas wykonali także plakaty przedstawiające pomniki siedleckie. Uwieczniono bodaj wszystkie – od „Pana na ławeczce”, po pomnik wielkiego Polaka Jana Pawła II.

W ramach działań upamiętniających 100lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 25lecia Szkoły Podstawowej nr 12 w Siedlcach, zmagali się nie tylko miłośnicy języka polskiego, ale również i ci preferujący przedmioty artystyczne. Uczniowie pod opieką p. Lidii Półtorak wykonali projekt książki kucharskiej z regionalnymi przepisami na potrawy charakterystyczne dla naszego regionu. Mamy nadzieję, że książka zostanie wydana i stanie się bestsellerem wśród siedlczan!

Świetlica szkolna wraz ze Świetliczakami także przystąpiła do różnorodnych działań mających na celu podkreślenie dziedzictwa kulturowego naszej Małej Ojczyzny. Wychowawcy świetlicy byli odpowiedzialni za przygotowanie hasła na tablicy znajdującej się w holu szkoły, a także za przygotowanie tablic i gazetek tematycznych. Dzieci, w ramach zajęć świetlicowych, wykonały przepiękne palmy wielkanocne, zapoznały się z tradycjami obchodzenia pierwszego dnia wiosny. Poznały co to maik i Marzanna i dlaczego należy ją utopić. Poznały także obyczaje i tradycje związane z nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy.

 

Joomla Template - by Joomlage.com