W dniach 23.04. - 10.05. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych dotyczących uzależnień pt. ,,Na dobrej drodze ku dorosłości” realizowanych przez Fundację „Nowe horyzonty”. Motywem głównym spotkań  były problemy wynikające z niewłaściwego korzystania z alkoholu przez osoby dorosłe, oraz wyjaśnienie dlaczego nie warto korzystać z tej substancji przed ukończeniem 18 roku życia. Zajęcia miały formę warsztatowo - wykładową. Uczniowie pracowali w grupach, odgrywali scenki, wyrażali własne opinie i dokonywali wspólnych analiz materiałów z którymi się zapoznawali, choćby dotyczących skutków zdrowotnych i społecznych uzależnienia się. Podczas wykładów zobrazowana została szkodliwość alkoholu i jego działanie na organizm człowieka.

Dzieciom została wyjaśniona różnica między nadużywaniem, uzależnieniem, oraz tym- jak korzystają z alkoholu w świadomy sposób osoby, które nie mają z nim żadnych problemów. Starano się ukazać dzieciom, że ludzie sami nadają znaczenie i ważność rzeczom z których korzystają. Sięganie po alkohol w celu dowartościowania się, zmiany nastroju na lepszy lub wyciszania się po ciężkimdniu samo w sobie jest drogą niebezpieczną.W świecie, w którym obecnie żyjemy bardzo ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków, nabywanie tolerancji gorszych emocji, wpływanie na własny nastrój w sposób akceptowany i nieszkodliwy (bez skutków ubocznych). Podkreślana i ćwiczona była postawa asertywna –umożliwiająca najkorzystniejsze odnajdywanie się w codzienności, dbania o własne życie i zdrowie. Wyrażanie własnego zdania, ale w sposób stanowczy , z szacunkiem do siebie i innych ludzi. Dodatkowo pobudzana w uczniach była świadomość, że: „To my sami podejmujemy decyzje. I to  my nawet w perspektywie czasu odpowiadamy za wybory których dokonujemy.” Poruszone zostały  też inne obszary tematyki uzależnień- zarówno tych od substancji, jak i od czynności.

Katarzyna Borkowska