fiz2012 2

16 stycznia uczniowie klas IV-VI licznie udali się do Collegium Mazovia w Siedlcach na 2,5 godzinną multimedialną prelekcję edukacyjną, zachęceni przez nauczycieli przyrody p. Elżbietę Brzycką i p. Danutę Demianiuk.
W programie spotkania wysłuchaliśmy jedynego w swoim rodzaju wykładu popularnonaukowego bogato ilustrowanego wspaniałymi materiałami wizualnymi. Prelekcja dotyczyła tematów takich jak:

• Historia Astronomii oraz jej zastosowanie w różnych dziedzinach;
  • Poznawanie skali i struktury Wszechświata;
  • Narodziny, życie i koniec świecenia gwiazd;
  • Układ Słoneczny, powstanie planet, rodzaje i warunki na nich panujące;
  • Ziemia jako niezwykła planeta oraz kwestia życia pozaziemskiego;
  • Ekologia - m. in. czym jest efekt cieplarniany, jak go odkryto i jakie wywołuje skutki.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz niezwykłego zjawiska astronomicznego - całkowitego zaćmienia Słońca - fascynująco prezentowany w formie autorskiego reportażu z ekspedycji do Meksyku przez p. Aleksandra Trębacza.
Dzięki tak licznemu uczestnictwu uczniów naszej szkoły w ,,Spotkaniu z Astronomią" już wkrótce nasza szkoła otrzyma teleskop astronomiczny marki Sky-Watcher w ramach akcji TELESKOP DLA SZKOŁY.

fiz2012 1 fiz2012 3 fiz2012 4

Marzena Arct