„Obowiązki względem ojczyzny,

to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych,

ale także względem pokoleń minionych

i tych co po nas przyjdą”

(Roman Dmowski)

Dnia 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 100 leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości. To Święto sprawiło, że w zabieganym życiu stanęliśmy na chwilkę wspominając naszych przodków walczących o wolność. Akademię rozpoczęła swoim wystąpieniem pani dyrektor Hanna Głuchowska. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Młodzi artyści pokazali, że duch w polskim narodzie nigdy nie zgasnął, a w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty najważniejszych wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej, powstań narodowych, niewoli, wojen, podkreślając wkład ich uczestników i wielką determinację w dążeniu do wolności.

Tego samego dnia – o 16.30 naszą akademię obejrzeli również, bardzo licznie przybyli, Rodzice. Nieraz zakręciła im się łezka w oku patrząc na swoje pociechy, z jakim przejęciem deklamują wiersze i śpiewają pieśni patriotyczne. Dzień później – 9 listopada, o godzinie 11 cała społeczność uczniowska – przedszkolaki, uczniowie klas starszych i młodszych, nauczyciele i pracownicy szkoły, wszyscy odświętnie ubrani, zgromadzili się w hali gimnastycznej, by o 11.11 odśpiewać hymn państwowy – wszystkie polskie szkoły wzięły udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Mazurek Dąbrowskiego zagrzmiał z całą mocą – nie tylko na ustach, ale i w sercu każdego Polaka. Naszymi działaniami w Hołdzie Niepodległej składamy cześć tym, którzy poświęcili dla nas życie, a ich wspomnienie, dla wielu stało się piękną lekcją patriotyzmu i historii. Musimy pamiętać, że to dzięki ich odwadze i determinacji żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.