W dniach 18 i 19 czerwca 2020 roku uczniowie naszej szkoły nagrywali film na VII Międzynarodowy Konkurs "Żołnierze Wyklęci". Konkurs organizuje Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego we współpracy ze szkołami polonijnymi na całym świecie. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent RP, posłowie i senatorowie polskiego parlamentu, Minister Edukacji Narodowej, Minister Obrony Narodowej, IPN. Uczestnicy szkolnego koła historyczno - filmowego - pod kierunkiem P. Marii Dobrowolskiej - zaangażowali się bez reszty w tworzenie filmu. Postać, o której opowiadamy to Jan Rodowicz -Anoda. Wspaniały młody człowiek, wzorowy uczeń, dobry kolega, niezawodny przyjaciel, patriota. W latach okupacji niemieckiej bohater Powstania Warszawskiego i akcji pod Arsenałem. Aresztowany przez UB w wigilię 1948 roku nie wrócił już do domu rodzinnego. Nie dane mu było kontynuować studiów architektonicznych na politechnice. A tak bardzo chciał odbudowywać Warszawę! Chciał po prostu żyć. Został zamordowany 7 stycznia 1949 roku w katowni UB przy ulicy Koszykowej w Warszawie. W dzień wigilijny (podczas tragicznego aresztowania) matka dała mu opłatek, żeby miał czym podzielić się w celi ze współwięźniami. Dlatego nasz film konkursowy nosi tytuł: Z OPŁATKIEM W KIESZENI NA ŚMIERĆ.
Odtwórczynią głównej roli jest Julia Kur, która w tle akcji recytuje wiersz Juliusza Słowackiego "Testament mój". Utwór ten w sposób niezwykły oddaje życie i śmierć naszego bohatera.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy wspaniale zagrali swoje role i zadbali o kostiumy i scenografię. Serdecznie dziękuję Rodzicom uczniów, którzy bardzo nas wspierali. Dziękuję Dyrekcji Archiwum Państwowego za udostępnienie dziedzińca Archiwum i rekwizytów. Wielkie podziękowania kieruję do Dyrektora Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach -Pana Marka Błaszczyka-za udostępnienie wnętrz do nagrań.
Wielki dług wdzięczności mamy wobec Pana Grzegorza Skupa - właściciela Citroena B 11, który zagrał w naszym filmie wraz ze swoim autem. Wspomniany Citroen grał w filmie "Miasto 44".
Panu Krzysztofowi Izdebskiemu serdecznie dziękujemy za udział w filmie z motocyklem Simson SR 2.
Podziękowania kierujemy do Dyrekcji NFZ przy ul. Piłsudskiego w Siedlcach, gdzie mogliśmy nagrywać sceny przesłuchań w autentycznej celi-obecnie Miejscu Pamięci.
Jesteśmy bardzo zobowiązani Kierownictwu Przychodni przy ul Ks. Niedziałka w Siedlcach za udostępnienie swojego terenu do nagrania scen z Powstania Warszawskiego.
I moje osobiste-z serca płynące-podziękowania kieruję do Państwa Aleksandry i Pawła Kur, Pani Magdaleny Miros, Pani Krystyny Karaban, Pani Żanety Iwińskiej, Pani Sylwii Szaniawskiej, Pana Bogdana Skulimowskiego, Pana Tomasza Złocha.
Moim uczniom pięknie dziękuję za pasję i trud: Julii Kur, Mateuszowi Zdolińskiemu, Aleksandrze Saczewskiej, Dawidowi Filipowiczowi, Rafałowi Wojnowskiemu, Dominikowi Mirosowi, Kajtkowi Wolickiemu, Dominice Rosie, Aleksandrowi Prokuratowi, Pawłowi Karabanowi, Julii Szaniawskiej, Idze Iwińskiej, Oliwii Dudek, Aleksandrowi Skulimowskiemu, Frankowi Złochowi.
Dziękuję Nauczycielom i Dyrekcji SP nr 12 w Siedlcach za nieustanne wspieranie nas w niepowtarzalnych przedsięwzięciach.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na przełomie września i października 2020 r. Wówczas udostępnimy 3 min film na stronie szkoły.
Opiekun projektu Maria Dobrowolska