Ustanowiła go Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1996 roku, chcąc przybliżyć społeczeństwu problemy osób niepełnosprawnych. Ma to pomóc zrozumieniu z czym borykają się osoby niepełnosprawne, ale też integracji. To bardzo ważne, nie tylko od święta. ONZ postawiło sobie za cel przybliżenie ogółowi społeczeństwa problemów, z jakimi na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnością. Coroczne obchody są najlepszą okazją do zwiększenia świadomości o korzyściach płynących z integracji a tym samym zwrócenia uwagi na sytuację osób z niepełnosprawnością.
Osoby z niepełnosprawnością coraz pełniej korzystają z życia. Uprawiają sport, zdobywają medale. Uczestniczą w kulturze i sztuce. Są twórcami, artystami, piszą książki, tańczą, uczą innych. Jeszcze niedawno było to nie do pomyślenia, a teraz rozwój technologii otwiera wciąż nowe możliwości. Niepełnosprawność nie powinna być barierą – do tego dążymy. Wszystko zależy, również od nas samych.
W naszej szkole tematyce dotyczącej niepełnosprawności poświęcony był miesiąc grudzień.
W tym czasie nauczyciele, wychowawcy przybliżali uczniom czym jest niepełnosprawność, uczyli tolerancji, szacunku, zachęcali do pomocy innym.
Ponadto uczniowie wykonali piękne plakaty pt. ”Inny nie znaczy gorszy”, solidaryzując się w ten sposób z osobami niepełnosprawnymi na całym świecie. Na szczególną uwagę zasługują prace wykonane przez Kornelię Pietruk kl.IIa, Hannę Szewczak kl.IVb oraz Jana Czmocha kl.IVa.
Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Musimy pamiętać o tym, że nikt nie powinien czuć się atakowany i obrażany z powodu swojej niepełnosprawności.
A.Nasiłowska,K.Borkowska,M.Jastrzębska
A.Chraniuk, E.Paczuska
ZAŁOGA NAPRZÓD –BAJKA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
https://www.youtube.com/watch?v=y5AWDB3MVwY
CYRK MOTYLI –FILM o „super mocy tkwiącej w każdym z nas”