Konkurs edukacyjny pt. „Z rodzinnej szuflady” został zorganizowany przez Archiwum Państwowe w Siedlcach oraz Fundację Rozwoju Badań Regionalnych Sigillum. Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie dowolną techniką plastyczną lub multimedialną pracy ilustrującej lub dokumentującej historię rodziny. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do poznania przeszłości swoich przodków oraz dziejów Ojczyzny z perspektywy losów rodziny. Na konkurs nadesłano 82 prace. Jury w składzie Dorota Pikula – historyk sztuki, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Bogusław Niemirka – prawnik z Polskiej Akademii Nauk oraz artysta plastyk prof. dr hab. Tomasz Nowak z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach dokonało oceny prac.

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączyli się do konkursu i udowodnili, że warto poznawać historię swoich rodzin. Bo czyż nie jesteśmy tym, czym są nasze wspomnienia? Nie tylko osobiste, ale również wspomnienia naszych rodziców, dziadków. Warto znać swoich przodków, aby dowiedzieć się więcej o sobie: mieć świadomość, co dziedziczymy po krewnych, być dumnymi z ich dokonań czy cech charakteru.

A oto uczniowie SP 12, którzy zachwycili jury swoimi pracami:

Nagroda:

Amelia Pietrusiak kl. IV d – praca plastyczna

Wyróżnienia:

Alan Kania kl. IV a – praca plastyczna

Mateusz Talacha kl. VI a – praca plastyczna

Hania Szewczuk kl. IV b – praca plastyczna

Dawid Bąk kl. IV b – album

Wiktoria Jastrzębska kl. VII b – praca literacka

Kornel Arct kl. IV c – praca multimedialna

Nikola Potera kl. VI a – praca przestrzenna: szuflada i album

Tworzenie historii własnej rodziny to nie bezduszna statystyka. Chodzi o to, żeby za każdym nazwiskiem odkryć osobę z krwi i kości. Naszym uczniom zdecydowanie się to udało.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Nauczyciele historii