O świcie 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę bez wypowiedzenia wojny. Niemieckie lotnictwo rozpoczęło naloty na obiekty wojskowe, a także na miasta i wsie, na szkoły i szpitale. Wszędzie okupant starał się siać terror i panikę. Jednym z pierwszych zbombardowanych miast był liczący 15 tysięcy mieszkańców Wieluń. Zginęło około 1200 osób. Strzały w kierunku polskiej placówki na Westerplatte oddał niemiecki okręt szkoleniowy Schleswig-Holschtein zacumowany u wybrzeża Bałtyku. Bomby spadły na Warszawę, Kraków i Gdynię oraz inne polskie miasta.
Rozpoczęła się II wojna światowa.
Nad ranem 17 września 1939 roku pierwsze oddziały Armii Czerwonej przekroczyły wschodnią granicę Rzeczypospolitej. Tak dokonywał się IV rozbiór Polski - poprzez wejście w życie tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow. Niemcy i ZSRR dokonywały równocześnie podziału Europy Środkowej na swoje strefy wpływów. Napaść Armii Czerwonej przesądziła o tragicznym losie Polski i o bezmiarze cierpień ludności cywilnej. W nocy z 17 na 18 września prezydent Ignacy Mościcki, członkowie rządu oraz marszałek Edward Rydz-Śmigły przekroczyli granicę państwa i zostali internowani w Rumunii. 28 września skapitulowała Warszawa. Ostatnia bitwa wojny obronnej 1939 roku rozegrała się pod Kockiem, zakończona 5 października.
Nastała ciemna noc okupacji niemieckiej i sowieckiej, podczas której obydwaj okupanci dopuszczali się eksterminacji elit narodu polskiego, kobiet i dzieci.
Maria Dobrowolska
Załączone prace wykonali uczniowie klasy 8 a.