11 LISTOPADA 1918 ROKU Polska odzyskała Niepodległość. Stało się to po 123 latach zaborów, wynaradawiania, walki o wolność w powstaniach narodowych 1830 i 1863 roku oraz systematycznej pracy u podstaw. W przeddzień symbolicznej daty 11 listopada przybył do Warszawy Józef Piłsudski - zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Na dworcu Głównym w Warszawie witały go tłumy a późniejszy premier rządu odrodzonej Polski napisał: Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne Państwo! Na zawsze! Chaos? To nic! Będzie dobrze.(...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.
Przed narodem były długie lata wytężonej pracy nad kształtem ustrojowym państwa, scalaniem gospodarczym ziem, nad kształtowaniem nowoczesnej świadomości narodowej, na polu oświaty i kultury. Proces kształtowania się granic państwowych wymagał wieloletnich zabiegów dyplomatycznych oraz ofiary ludzkiego życia. Pamiętajmy o zwycięskich Powstańcach Wielkopolskich, o bohaterach trzech Powstań Śląskich, o Orlętach Lwowskich, o daninie krwi w wojnie polsko-bolszewickiej. Oddajemy hołd Ojcom polskiej niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Józefowi Hallerowi i wszystkim Polakom.
Maria Dobrowolska
Śladami polskiej wolności - kadry z nagrodzonych filmów konkursowych uczniów SP nr 12 z roku 2019 i 2020: Ksiądz Ignacy Skorupka bohaterem wojny polsko-bolszewickiej oraz Z opłatkiem w kieszeni na śmierć-o Janie Rodowiczu Anodzie. Konkursy międzynarodowe.