W dniach 22 i 29 marca na zaproszenie pedagoga i psychologa szkolnego, uczniów naszej szkoły odwiedziły panie Policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. Tematem spotkań była odpowiedzialność karna za popełnione czyny osób nieletnich. Głównym celem rozmów z uczniami było przedstawienie najważniejszych przepisów związanych z Ustawą o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczących przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Podczas spotkania, młodzież dowiedziała się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz zaznajomiła się z możliwymi konsekwencjami popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, włamanie, pobicie, rozbój czy posiadanie i handel narkotykami. Panie policjantki przypomniały uczniom o konieczności i ważności systematycznego uczęszczania do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Omówiły również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawiły rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym. Spotkania z przedstawicielami Policji są bardzo ważnym i kluczowym aspektem działań profilaktycznych względem uczniów oraz współpracy instytucjonalnej. Uświadamiają ich odbiorcom, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

Katarzyna Matczak vel Maciejewska- psycholog

Kamila Soszyńska- pedagog