24 października 2023 roku miał miejsce niezwykle uroczysty dla nas dzień - urodziny szkoły. Nasze zaproszenie przyjęło wielu znamienitych gości: przedstawiciele władz miasta oraz Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół podstawowych, prezesi siedleckich przedsiębiorstw, pierwsza pani dyrektor, emerytowani nauczyciele, rodzice, absolwenci oraz przyjaciele ,,Dwunastki".

Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Teresy w Siedlcach, następnie udaliśmy się przed budynek szkoły, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu, prezentującego bohaterów z książek Kornela Makuszyńskiego, wykonanego przez panią Iwonę Miłobędzką. Później przeszliśmy do niedawno wyremontowanej sali gimnastycznej na główną część uroczystości.

Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Głuchowska, która przywitała serdecznie wszystkich przybyłych gości, krótko przywołała historię szkoły, a także podzieliła się  wspomnieniami i refleksjami. W swoim przemówieniu Pani Dyrektor szczególnie podkreśliła to, jak bardzo jest dumna z tego, co nam wszystkim przez te trzydzieści lat udało się osiągnąć:

„Dwunastka” ma już 30 lat.

IMG_20231027_152922.jpg To 30 lat niestrudzonej, sumiennej i jakże odpowiedzialnej pracy nad rozwojem naszych uczniów, nad wyposażaniem ich w wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego życia, do funkcjonowania w społeczeństwie i we współczesnym świecie.

To nieustanne doskonalenie procesu edukacyjno – wychowawczego, dostosowywanie go do potrzeb naszych uczniów i kolejnych zmian programowych i systemowych.

To 30 lat współpracy ze środowiskiem lokalnym, tworzenie i organizacja przedsięwzięć skierowanych do placówek oświatowych nie tylko z terenu naszego miasta, ale także z całego kraju, np. konkursy plastyczne, literackie, muzyczne, językowe, prozdrowotne, turnieje wiedzy.

To ważne wydarzenia szkolne i piękne uroczystości , np. nadanie imienia szkole, wręczenie sztandaru, uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia w historii naszego kraju, uroczystości jubileuszowe, np. 25 lecie szkoły w hołdzie Niepodległej.

To zdobyte certyfikaty, np. „Szkoła z klasą” „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń”, „Szkoła dobrego wychowania”, „Szkoła odkrywców talentów”, „Szkoła łowców talentów”, „Nowoczesna edukacja wczesnoszkolna”, Szkoła promująca zdrowie”, „Radosne przedszkole”, „Z kulturą mi do twarzy".

To osiągnięcia i sukcesy naszych uczniów w konkursach, olimpiadach, ligach przedmiotowych, a także w sprawdzianach i egzaminach zewnętrznych.

To wdrażanie licznych działań innowacyjnych, programów, projektów własnych, miejskich, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych.

Dzięki udziałowi w projektach i programach takich jak ”Radosna szkoła”, „Aktywna tablica”, „Laboratoria przyszłości”, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, „Szachy w szkole”, „Warcaby w mazowieckiej szkole” pozyskiwaliśmy gry edukacyjne, komputery, laptopy, tablice interaktywne, roboty edukacyjne, mikroprocesory, gogle, drukarkę 3D i inny nowoczesny sprzęt.

W bieżącym roku szkolnym, roku jubileuszowym, zostaliśmy laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Pracownia kompetencji cyfrowych” i otrzymaliśmy piękny urodzinowy prezent -wyposażenie mobilnej pracowni komputerowej.

W dalszej części przemówienia Pani Dyrektor wspomniała o bardzo dobrej współpracy z organem prowadzącym szkołę – Miastem Siedlce, dzięki któremu mogliśmy poprawiać i wzbogacać jakość budynku szkoły i jego otoczenia. Dzięki temu wsparciu udało nam się doposażyć sale lekcyjne, wybudować place zabaw,  zadaszony kort tenisowy, boisko,,Orlik”, czterotorową bieżnię, wprowadzić monitoring wizyjny oraz elektroniczny system kontroli dostępu do budynku szkoły. W bieżącym roku nasza szkoła na wniosek Pana Andrzeja Sitnika, Prezydenta Miasta, otrzymała dofinansowanie ze środków rządowego funduszu Polski Ład na realizację termomodernizacji. Nasze marzenia ziściły się, mamy piękny, docieplony, kolorowy budynek.

Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim współtworzącym szkołę oraz wręczyła gościom jubileuszowe pamiątki. Później głos zabrali zaproszeni goście, którzy złożyli serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej, a także wręczyli kwiaty i drobne upominki.

Następnie talenty muzyczne, teatralne i taneczne zaprezentowali nasi uczniowie i absolwenci. Rozpoczął je polonez w wykonaniu szóstoklasistów, po nim mogliśmy usłyszeć wiele pięknych piosenek, obejrzeć pokazy tańca nowoczesnego oraz scenki teatralne. Szczególnie gromkimi brawami została nagrodzona przedszkolna orkiestra, która pokazała nam się w utworze Wolfganga Amadeusza Mozarta pt. ,,Rondo Alla Turca”. Części artystycznej towarzyszyła prezentacja multimedialna pokazująca najważniejsze wydarzenia z życia szkoły oraz osiągnięcia uczniów. Na zakończenie uroczystości na wszystkich przybyłych czekał pyszny urodzinowy tort.

Zdajemy sobie sprawę, że 30 lat istnienia szkoły to krótka chwila w dziejach miasta, ale mamy nadzieję, że przez ten czas zdążyliśmy pozytywnie zapisać się w pamięci  i sercach mieszkańców Siedlec. Wierzymy, że ten jubileuszowy dzień pozostanie na zawsze we wspomnieniach wszystkich, którzy zechcieli wziąć udział w naszej uroczystości.