2014-11-21 10.58.03

20 listopada 2014 roku przypada 25. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Tego dnia również w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji przeprowadziliśmy zajęcia propagujące prawa dziecka i jego potrzeby:

• Na godzinach wychowawczych we wszystkich klasach w naszej szkole odbyły się odbyły się zajęcia poświęcone prawom dziecka.
  • Uczniowie klas IV - VI spisali swoje prawa na kolorowych liściach i zawiesili je na "drzewie praw dziecka", które przygotował Samorząd Uczniowski z opiekunem p. Danutą Demianiuk.
  • Wszystkie klasy wzięły udział w apelu poświęconym Ogólnopolskiemu Dniu Praw Dziecka przygotowanym przez panią pedagog E. Sochaj, oraz obejrzeli prezentację "Dzieci z różnych stron Świata" przygotowaną przez Rzecznika Praw Ucznia p. Elżbietę Brzycka.

Konwencja o Prawach Dziecka, zwana Światową Konstytucją Praw Dziecka, została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Co warto podkreślić – inicjatorką tego dokumentu była Polska. Inspiracją dla twórców projektu (prawników z Państwowej Akademii Nauk) była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowanie dziecka. Z tego względu warto upamiętnić zarówno 25-lecie Konwencji, jak i zwrócić uwagę na udział Polski w tej ważnej inicjatywie.
Do podstawowych praw dziecka należą m.in. prawo do wychowywania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do edukacji i godziwych warunków życia. Od tego roku dzień przyjęcia Konwencji przez ONZ będzie obchodzony jako Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

M.A

2014-11-20 12.07.59  2014-11-21 11.02.52  2014-11-20 11.58.09