dzwieki konkurs"Niezwykłe historie dźwiękowych symboli" - to tytuł ogólnopolskiego konkursu na najciekawszy, napisany przez dzieci, tekst literacki związany z dźwiękowymi symbolami miast, miasteczek i wsi w Polsce.

Dźwiękowy symbol to odgłos, dźwięk wydawany przez obiekt, którego powstanie związane jest z historią, kulturą, sztuką lub życiem współczesnym miejsca, w którym się znajduje. Jednym z najpopularniejszych dźwiękowych symboli jest Hejnał z Wieży Mariackiej w Krakowie (niezwykła historia urwanej melodii) czy dzwon Zygmunta na Wawelu. W Warszawie możemy usłyszeć hejnał na Zamku Królewskim, na wieży zegarowej, katarynkę na Starym Mieście, Grający Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. W każdej miejscowości możemy odnaleźć dźwiękowe symbole, które tworzą niepowtarzalna melodię polskiej wsi lub miasta. Dlatego też konkurs ten został przeprowadzony także w naszej szkole, a praca literacka ucznia klasy IV d, Aleksandra Wysockiego zajęła III miejsce w kraju.

Aleksander za fikcyjną opowieść o "Polonezie A-moll Ogińskiego" otrzymał nagrody: książkę, dyplom oraz markowe słuchawki. Jego praca ponadto zostanie opublikowana na stronie www.mimamo.pl na interaktywnej Audio Mapie Polski. Konkurs był realizowany  w ramach projektu „Dźwiękowe symbole Polski elementem budowania tożsamości narodowej” dotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Iza Ługowska