DSC00180Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznanie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają przed nami odrobinę tajemnicy. Wróżbom miłosnym sprzyjał początek adwentu. W Andrzejki próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość.

DSC00161DSC00164  DSC00165DSC00186

Jak mówi stare, polskie przysłowie “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja". Podczas, gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, dawniej chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada - “W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”. Jednak z czasem "katarzynki" uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne Andrzejki. Są one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego wieczoru w gronie przyjaciół. Na ogół nie traktujemy ich poważnie, wielu z nas uważa je tylko za zabawę, ale są i tacy, którzy twierdzą, że owe wróżby czasem się sprawdzają, więc na pewno warto było choć spróbować uchylić zasłonę przyszłości. Na pewno też warto kultywować nasze stare polskie obrzędy i obyczaje, czemu nasza szkoła jak najbardziej sprzyja.

I.Ł