21 maja 2014r. pracownik oddziału lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) przeprowadził dla uczniów naszej szkoły lekcję na temat wyborów czerwcowych 1989 roku. W lekcji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas szóstych oraz klasy V b. W sumie 36 osób. Wcześniej uczniowie pod kierunkiem nauczyciela historii zgłębiali dzieje PRL, w tym stan wojenny i obrady okrągłego stołu. Świadczą o tym prezentacje ścienne. Zbierali również od swoich rodziców i dziadków wspomnienia z okresu PRL (1944-1989). Myślę, że ułatwiło to uczniom odbiór informacji przekazanych przez edukatora z IPN. Informacjom towarzyszył przekaz multimedialny. Należy dodać, że pan Marcin Dąbrowski mówił językiem całkowicie zrozumiałym dla uczniów szkoły podstawowej i był słuchany z dużym zainteresowaniem.
Sądzę, że jest to początek tak ciekawych spotkań uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 z edukatorami z IPN. Otrzymaliśmy propozycję kontynuowania naszych wspólnych lekcji. Być może następna (już w nowym roku szkolnym) będzie dotyczyć wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 r.

Maria Dobrowolska

ipn ipn1 ipn7