100 8816

Uczniowie z klasy Vb, VIb, VIc, VId zainteresowani kontynuowaniem naszych eskapad historycznych, udali się 16 czerwca 2014 r. do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Tam czekały nas zajęcia edukacyjne. I oczywiście zetknięcie się z imponującym gmachem muzeum, którego otwarcie nastąpiło w br. Jednakże wystawa główna, opowiadająca o losach Żydów polskich od średniowiecza po holocaust i dzień dzisiejszy, zostanie otwarta w listopadzie.

Zajęcia rozpoczęliśmy pod kierunkiem pani edukatorki Zofii Mioduszewskiej od spaceru po warszawskim Muranowie.

Zajęcia były najpierw w terenie - spacer po Muranowie i poszukiwanie śladów przedwojennego życia warszawskich Żydów lub Polaków żydowskiego pochodzenia. Młodzież pochylała się nad kamieniami upamiętniającymi takie postacie jak M.Anielewicz, E.Ringelblum, J.Korczak.

W muzeum czekała na uczniów ciężka praca: należało zebrać materiały do swoich gazet i zredagować je w pracowni informatycznej. Materiały uczniowie zbierali  korzystając z ipadów: robili zdjęcia tekstom, fotografiom, obrazom. I tak powstały ich własne gazety m.in.: Fajne Nalewki, Prorok Codzienny.

I ta wyprawa, i zajęcia służyły poznawaniu różnorodności świata, kształtowaniu postaw tolerancji, a także nowym formom edukacji historycznej.

Maria Dobrowolska i Ewa Kozioł

100 8803   100 8807   100 8808